Fyzioterapie

Fyzioterapie v Domově seniorů Uhlířské Janovice

Domov seniorů Uhlířské Janovice, oddělení fyzioterapie se zaměřuje na léčbu nemocí pohybového aparátu, poúrazových a pooperačních stavů včetně stavů po umělých náhradách kloubů a operacích páteře. Léčíme také nemoci neurologické, oběhového ústrojí a další. Od září 2019 nabízí Domov seniorů tyto služby i široké veřejnosti. Služby fyzioterapie poskytují dvě odborně vzdělané fyzioterapeutky, které mají dlouholeté zkušenosti v oblasti fyzioterapie. Díky jejich cenným zkušenostem Vám můžeme nabídnout širokou škálu našich služeb v rámci fyzioterapie.

ZPŮSOB OBJEDNÁVÁNÍ, PROVOZNÍ DOBA                         

Úhrada fyzioterapeutických služeb

Domov seniorů Uhlířské Janovice má na fyzioterapeutické služby uzavřenu smlouvu se zdravotní pojišťovnou Škoda. Klientům ostatních zdravotních pojišťoven jsou služby poskytovány dle platného ceníku.

Poskytované služby:

 

Co je fyzioterapie

Fyzioterapie je základním kamenem v péči o naše pacienty. Léčebný program stavíme na základě aktivního přístupu pacienta k řešení jeho pohybových problémů a snažíme se jej získat pro aktivní spolupráci. Fyzioterapie jako obor se zabývá diagnostikou, léčbou a prevencí poruch pohybového systému a využívá standardních léčebných postupů založených na nejnovějších poznatcích. Fyzioterapeut cíleně volí léčebný postup z široké škály metodik s ohledem na potřeby každého pacienta.

Komplexní kineziologické vyšetření

Komplexní kineziologické vyšetření obnáší základní klinické vyšetření pohybového systému, kdy jsme schopni rozpoznat patologické nálezy a na jejich základě indikovat vhodnou a cílenou terapii daných potíží, se kterými klient přichází. Obsahuje podrobné probrání anamnézy, s důrazem na pracovní a sociální část, ergonomické vyhodnocení, zhodnocení subjektivních obtíží s hlavním zřetelem k pohybovému aparátu. Vlastní kineziologické vyšetření zahrnuje objektivní vyšetření podle závažnosti postižení, s následnou diagnostikou, klinickou rozvahou a se stanovením cílů fyzioterapie.

Cvičení na mechanických přístrojích

Cvičení na přístrojích a strojích pod dohledem kvalifikovaného pracovníka je zaměřeno na cílené posilování oslabených svalových skupin (po úrazu, operaci) nebo zlepšení celkové fyzické kondice pacienta.

Ke cvičení jsou používány následující přístroje:

Vodoléčba - hydroterapie

V Domově seniorů můžete využít vířivé celotělové koupele, částečné vířivé koupele pro dolní i horní končetiny.

Co je vodoléčba

První zmínky o vodoléčbě pocházejí z Indie z doby okolo 1500 let před naším letopočtem. Indové využívali vodu k léčení nejrůznějších zdravotních potíží. Voda se při léčebných postupech odedávna používala i v lázních ve starém Římě, v Egyptě i antickém Řecku. Voda působí blahodárně na celé tělo i na psychiku. Při vodoléčbě je léčebný efekt navozován cirkulací vody, jejím prokysličováním a nenásilnými změnami teploty při celotělových i částečných koupelích.

Fyzikální terapie

Elektroterapie – elektroléčba

Elektroterapie je fyzikální terapie, která využívá k léčbě různé druhy elektrických proudů a impulzů. Elektroléčba zlepšuje prokrvení podkožních i hlubších tkání, posiluje svaly a současně uvolňuje jejich napětí. Elektroléčba také pozitivně působí při bolestech a zánětech i degenerativních onemocněních. Elektroléčba má analgetické účinky a proto dobře tlumí bolest. Také se uplatňuje u nejrůznějších pooperačních stavů, kdy napomáhá rychlejší regeneraci.

Účinky elektroléčby

Elektroléčba zlepšuje prokrvení podkožních i hlubších tkání, posiluje svaly a současně uvolňuje jejich napětí. Elektroléčba pozitivně působí při bolestech, zánětech i degenerativních onemocněních. Elektroléčba má analgetické účinky, proto dobře tlumí bolest. Také se dobře uplatňuje u nejrůznějších pooperačních stavů, kdy napomáhá rychlejší regeneraci.

Laser

Dosahuje lepších terapeutických výsledků než ostatní zdroje světelného záření. Jeho uplatnění je všude tam, kde nacházíme potřebu regenerace, tišení bolesti a hojení. Účinek laseru je biostimulační, protizánětlivý a analgetický. Využívá se při bolestech svalů, kloubů a šlach, při léčbě poúrazových stavů, úponové bolesti, při léčbě patních ostruh atd.

Léčebné cvičení

Cvičení je zaměřeno na správné držení těla, léčbu plochonoží, bolestí zad, terapii po úrazech, cévních mozkových příhodách a celkovou kondici. Pod vedením zkušeného fyzioterapeuta se můžete pokusit individuálně nebo skupinovou formou s využitím různých rehabilitačních pomůcek překonat sami sebe a zlepšit svůj zdravotní stav.

Cvičení v závěsu

Využívá se při léčbě cvičením onemocnění pohybového aparátu, zvláště při potížích ortopedických, revmatologických a neurologických. Umožňuje provádět cvičení v odlehčení, s odporem, při zavěšení celkovém nebo částečném. Výhody cvičení v závěsu jsou:

 

Oxygenoterapie, inahalace

Inhalace je účinná léčebná metoda, která umožňuje působení léčebních preparátů přes dýchací ústrojí a pozitivně ovlivňuje nejen dýchání, ale i celé tělo. Inhalace je rychlý a bezpečný způsob jak dostat do organismu nejrůznější účinné a léčivé látky.

Oxygenoterapie

Kyslík pro exygenoterapii se vyrábí speciálním přístrojem oxy-life z okolního vzduchu a aplikuje se pomocí inhalace nosní kanylou. Oxygenoterapie neboli kyslíková terapie je léčebná kůra a prevence, prováděná pomocí koncentrovaného až 90 % čistého kyslíku. Léčba kyslíkem zvyšuje imunitu organismu a díky tomu je vynikající prevencí proti nejrůznějším nemocem. Inhalace kyslíku je vhodná také pro kuřáky a jako prevence rakoviny. Používá se také při bolestech hlavy. Oxygenoterapie má příznivé účinky při únavě a efektivně snižuje stres.

Lymfodrenáž

Lymfatické masáže jsou vhodnou procedurou při zmírňování lymfatických otoků způsobených základním onemocněním nebo druhotně po operacích či úrazech. Při lymfodrenáži dochází k odplavování odpadních látek z těla a tím k detoxikaci organismu. Lymfodrenáž podporuje imunitní systém a napomáhá ke zlepšení metabolismu i kondice. Provádíme přístrojovou lymfodrenáž pomocí profesionálních přístrojů a speciálních návleků.

Účinky lymfodrenáže: rychlé odstranění toxických látek z organismu, léčba oběhových potíží, léčba křečových žil, regenerace těla po nemoci, operaci, velké zátěži, regenerace po úrazech, posílení obranyschopnosti těla, odstranění otoků po úrazech i opuchnutí nejasného původu, oddaluje vznik vrásek, zvýšení odolnosti proti civilizačním chorobám, obnovení proudění energie v těle, redukce otoků po operacích, léčba pocitu těžkých nohou, omezení lymfatických otoků po onkologických operacích a radioterapiích, léčba celulitidy.

Kineziotaping

Kineziotejpy jsou elastické bavlněné pásky různých barev, jejichž váha a tloušťka je srovnatelná s lidskou kůží. Tejp propouští vzduch, vlhkost a je na něm speciálně naneseno vysoce hypoalergenní akrylátové lepidlo. Tyto vlastnosti umožňují několikadenní nošení. Aplikací speciálních tejpů dochází k několika účinkům na lidské tělo. Funkčnost tejpů spočívá především ve zvýšení cirkulaci přímo pod tejpem a následné zvýšení látkové výměny. Účinky kineziotejpu jsou stimulace a regulace svalového napětí, reflexní ovlivnění podkoží, svalů, obnovení fyziologické funkce pohybového aparátu, ovlivnění lymfatického systému, podpoření samoléčebného procesu tkání, zmírnění otoků, korekce jizev.

Parafín

Doba aplikace 15 minut.

Teplota parafínu 56 °C, lokální aplikace tepla pomocí parafínových plátů nebo namáčením horních končetin do parafínové lázně vede k místnímu prokrvení, zlepšení metabolismu, odplavení nežádoucích metabolitů. Vhodné pro artrózy, revmatická onemocnění, svalové spasmy. Účinek: analgetický, zlepšení prokrvení a trofiky tkání.   

Individuální fyzioterapie – měkké a mobilizační techniky

Měkké (mobilizační) techniky jsou metodou, která pracuje s tzv. měkkými tkáněmi – kůže, podkoží, fascie, svaly. Zaměřuje se na obnovu jejich přirozené pohyblivosti a pružnosti. Uvolňuje ztuhlé a zkrácené svaly, šlachy, blokády a zvyšuje pohyblivost kloubů. Terapie se provádí na sucho, bez použití masážních prostředků. 

Objednávky:

První objednávku proveďte telefonicky na telefonním čísle 311 444 100 nebo osobně v recepci Domova. Zde po dohodě s recepční naleznete vhodný termín Vaší návštěvy. Další návštěvy je možno řešit přímo s fyzioterapeutkami nebo recepčními Domova.

Provozní doba:

Pondělí:               6:30 – 15:00

Úterý:                  6:30 – 15:00

Čtvrtek:               6:30 – 15:00

 

Copyright © 2014 Domov seniorů Uhlířské Janovice